Autor:
Maris Velström

Rahvusvaheline matemaatikavõistlus Náboj tõi Eesti võistkonnale suurepärase tulemuse

Koolivaheaja eelsel reedel, 19. aprillil osalesid Eesti koolide õpilasvõistkonnad rahvusvahelisel matemaatikavõistlusel Náboj. Eestis sai võistlust lahendada Tallinnas ja Tartus, kuhu kogunes kokku 64 viieliikmelist võistkonda 37 koolist. Parim Eesti võistkond tuli noorema rühma rahvusvahelises arvestuses tublile 7. kohale.

Kahe tunni jooksul tuli õpilastel ära lahendada võimalikult palju loomingulisust, leidlikkust ja koostööoskust nõudvaid ülesandeid. Lihtsamatest raskemateni järjestatult pakkusid need noortele põneva võimaluse näha, kui kaugele võistkonnana jõutakse. Náboj raskusaste on sobilik nii õpilastele, kel võistluskogemus puudub kui ka olümpiaadide osalistele.

Võistluse arvestust peeti kahes vanuserühmas, millest nooremas said osaleda kuni 10. klassi õpilased. Nende hulgas saavutas Eesti parima tulemuse Tallinna Reaalkooli põhikooliõpilaste võistkond, kellele järgnesid Saaremaa Gümnaasium ning Tallinna Reaalkooli teine võistkond. Vanemas vanuserühmas saavutasid parima tulemuse Hugo Treffneri Gümnaasiumi 11. klassi õpilased, kellele jäid napilt alla Tallinna Reaalkooli 12. klassi õpilased. Kolmandale kohale tuli Nõo Reaalgümnaasiumi võistkond. Lisaks tunnustati võistlusel eraldi parimat põhikooli, mille tiitli pälvis Tartu Kesklinna Kool.

Rahvusvaheliselt osales võistlusel tänavu üle 1200 võistkonna 12 riigist, kõigis riikides lahendati ülesandeid üheaegselt. Mõlemas vanuserühmas saavutasid parima tulemuse Poola koolide võistkonnad. Nooremas rühmas saavutas Tallinna Reaalkooli põhikooli õpilaste võistkond suurepärase 7. koha, kusjuures samad õpilased saavad osaleda noorema rühma arvestuses veel ka järgmisel aastal. Vanemas rühmas tuli Eesti parim võistkond 58. kohale.

Vaata tulemusi ja ülesandeid

Tallinna Tehnikaülikooli aulasse ning Tartus Haridus- ja Teadusministeeriumi saali võistlema tulnud õpilasi tervitasid vastavalt Tallinna Tehnikaülikooli rektor Tiit Land ja Tartu Ülikooli teaduskooli direktor Ana Valdmann, samuti tänavse võistluse toetaja esindaja, AS Cybernetica infoturbe instituudi direktor Dan Bogdanov. Avamisel ja lõpetamisel oli mõlema toimumispaiga vahel loodud videoühendus ning ülesannete lahendamise vältel kuvati suurel ekraanil jooksvalt tulemusi.

Náboj on 1998. aastal Slovakkias alguse saanud võistlus viieliikmelistele võistkondadele, kes esindavad oma koole. Eestis korraldatakse võistlust alates 2022. aastast. Käesoleval aastal korraldati Eestis võistlust Tartu Ülikooli teaduskooli, Tallinna Tehnikaülikooli ning Eesti Matemaatika Seltsi koostöös. Eraldi soovivad korraldajad tänada osalenud koolide õpetajaid, kes aitasid võistlust vahetult läbi viia.

Järgmisel aastal toimub võistlus 14. märtsil ning registreerumine algab umbes kuu aega enne seda.

Rahvusvaheline seksuaalhariduse teemaline konverents "Esimene suudlus"